Aktualności

kwi02

Zakładamy akwarium krok po kroku

Pierwszy krok zanim jeszcze przystąpimy do zakładania akwarium, to przede wszystkim dokładne i gruntowne przemyślenie i przeanalizowanie, gdzie postawimy akwarium. Podstawowym błędem początkujących akwarystów jest, kupowanie na początek małego 10 - 30 litrowego zbiornika lub co jeszcze gorsze kuli.

Najlepiej zaczynać od minimum 60 litrowego akwarium i w górę im większe tym lepsze. Oczywiście pewnie ogranicza Was budżet, a ponadto zbiorniki powyżej 200 litrów są problematyczne w transporcie. Reasumując proponuje kupić coś w zakresie od 50 do 120 litrów.

W tym momencie wracamy do kwestii ustawienia akwarium. Uwierzcie mi, że parapet na oknie nie jest dobrym rozwiązaniem. Działanie promieni słonecznych spowoduje nadmierny wzrost glonów. Akwarium prześwietlone promieniami słonecznymi nie prezentuje się fajnie. Ponadto ustawienie akwarium na parapecie naraża jego mieszkańców, a w sumie cały ekosystem na gwałtowne zmiany temperatury. Zbiornika jaki rekomenduje nie postawicie "gdzieś na półce" lub na biurku.. Najlepiej ustawić akwarium na zrobionej pod wymiary akwarium specjalnej szafce, ale z własnego doświadczenia wiem że szafki pod sprzęt rtv też się nadają.

Reasumując ustawiamy akwarium na szafce w miejscu oddalonym od okna. Dobrze by było, gdyby akwarium stało z dala od głównych ciągów komunikacyjnych. Dzięki temu ryby nie będą się płoszyć, do czego często dochodzi gdy ktoś przechodzi blisko akwarium.

Zakupy na start to:

- akwarium

- pokrywa pasująca na to akwarium z oświetleniem

- szafka pod akwarium

- mata pod akwarium

Co dalej w kolejnym odcinku.

kwi  02
Więcej